Roztocza – fakty i mity
W sezonie jesienno-zimowym, zamiast z pełnią energii do życia, budzisz się z zablokowanym nosem, drapaniem w gardle, łzawiącymi oczami i opuchniętymi powiekami? A może problem dotyczy Twojego dziecka? Najprawdopodobniej w grę wchodzi alergia na roztocza kurzu domowego, co powinien wykazać test wykonany w gabinecie alergologa. Co jednak zrobić, by każdego dnia i każdej nocy nie narażać się na stały kontakt z alergenem? Jakich błędów unikać?
Istnieje sporo mitów na temat walki z roztoczami kurzu domowego w pościeli. Dla osób, które zimą wietrzyły kołdry na balkonie, stosowały chemiczne środki albo odkurzacze, mamy złą wiadomość — tego rodzaju domowe sposoby nie działają. Roztoczy nie można wymrozić, odkurzyć ani zwalczyć proszkiem z substancją dezynfekującą. Zamiast sięgać po niesprawdzone sposoby bez podstaw naukowych, warto wybrać skuteczne metody usuwania alergenów.
To nie żywe osobniki roztoczy kurzu domowego stanowią zagrożenie dla alergików, ale odchody tych mikroorganizmów. W kulkach kałowych roztoczy znajduje się proteaza cysteinowa będąca silnym alergenem powodującym u dzieci i dorosłych astmę, nieżyt nosa, a także atopowe zapalenie skóry. Alergia na roztocza zaliczana jest do całorocznych, ponieważ są one tak samo aktywne niezależnie od pory roku. Faktem jednak jest, że w okresie jesienno-zimowym, gdy rzadziej otwieramy okna, a częściej włączamy ogrzewanie, osoby uczulone mają większy kontakt z alergenem. Samo wietrzenie sypialni to za mało i potwierdzi to każdy alergik, który w ten sposób próbował ratować się przed nasilonymi objawami. Co zatem zrobić, by spać spokojnie, a rano wstać wypoczętym, z doskonałym samopoczuciem?
Idealne warunki do rozwoju roztoczy to wilgotne i ciepłe środowisko. W trakcie snu ludzkie ciało naturalnie wydziela niewielkie ilości potu, a podwyższona temperatura utrzymuje się w pościeli przez całą noc. Podstawowym błędem, jaki popełnia wiele osób, jest ścielenie łóżka natychmiast po wstaniu. W ten sposób kołdrą i kocem czy narzutą przykrywamy „domostwo” roztoczy i stwarzamy im jeszcze lepsze warunki do bytowania. Po przebudzeniu warto zatem pozostawić materac oraz pościel do samoczynnego wyschnięcia i ostudzenia do temperatury pokojowej, najlepiej jednocześnie otwierając okno. Takie działanie nie ochroni alergika jednak w stu procentach — nasza firma wykorzystuje zaawansowane technologicznie rozwiązania niemieckiej marki Potema do usuwania roztoczy kurzu domowego na sucho. Urządzenia wyposażone w lampę UVC neutralizują wszelkie mikroorganizmy bytujące na kołdrze, prześcieradle, poduszkach i materacu. Jak zabić roztocza w pościeli, a tym samym uczynić środowisko bezpiecznym dla alergika? Skontaktuj się z nami, by na terenie Tych oraz okolic skorzystać z usługi profesjonalnego usuwania roztoczy.
Niestety to nie jest sposób, metoda na pozbycie się roztoczy. Roztocza giną w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Jak każda alergia jest przede wszystkim bardzo uciążliwa, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia dla pacjenta natomiast może być przyczyną rozwinięcia się w późniejszym czasie astmy na tle alergicznym.
Book An Appointment